Parduodant nekilnojamąjį turtą Lietuvoje, energinio naudingumo sertifikatas (ENS) yra svarbus dokumentas, tačiau egzistuoja situacijos, kai galima parduoti pastatą be šio sertifikato. Šiame tekste aptarsime pagrindines išimtis ir galimybes.
Ar galima sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį be sertifikato?
Pagal Lietuvos Respublikos statybos įstatymą, energinio naudingumo sertifikatas yra privalomas parduodant ar išnuomojant pastatus. Tačiau egzistuoja tam tikros išimtys:
- Parduodant pastatus, kurių bendras naudingas plotas mažesnis nei 50 kvadratinių metrų.
- Laikinai naudojamiems pastatams, kurių naudojimo trukmė ne ilgesnė kaip 2 metai.
- Religinės paskirties pastatams.
- Gamybos ir pramonės paskirties pastatams, kuriuose nevykdoma žmonių veikla.
- Pastatams, įrašytiems į Kultūros vertybių registrą, kai energinio naudingumo reikalavimų laikymasis iš esmės pakeistų jų ypatingumą ar išvaizdą.
Jei jūsų parduodamas pastatas patenka į vieną iš šių kategorijų, galite sudaryti pirkimo-pardavimo sutartį be energinio naudingumo sertifikato.
Ką daryti, jei pastatas sugriuvęs ar be šildymo sistemos?
Sugriuvusiems ar šildymo sistemos neturintiems pastatams galioja specialios taisyklės:
- Jei pastatas yra avarinės būklės, griautinas arba faktiškai sugriuvęs, jis gali būti priskiriamas nesertifikuojamų pastatų kategorijai.
- Pastatai be šildymo sistemos paprastai nepatenka į sertifikuojamų pastatų kategoriją, kadangi energinis naudingumas vertinamas pagal šildymui sunaudojamą energiją.
Sertifikatas123 ekspertų patarimai: Prieš parduodant avarinės būklės pastatą, rekomenduojame gauti oficialų statinio techninės būklės įvertinimą, kuris patvirtintų, kad pastatas yra nesertifikuotinas dėl jo būklės. Šis dokumentas apsaugos nuo galimų teisinių ginčų ateityje ir užtikrins sklandų pardavimo procesą.
- Tokiais atvejais reikalinga gauti pažymą apie nesertifikuojamą pastatą, kurią išduoda savivaldybės administracija arba akredituotos įmonės.
Kaip greitai gauti pažymą apie nesertifikuojamą pastatą?
Pažymos apie nesertifikuojamą pastatą gavimo procedūra:
- Kreipkitės į sertifikavimo specialistą, turintį teisę išduoti energinio naudingumo sertifikatus.
- Pateikite dokumentus, įrodančius, kad pastatas nepatenka į sertifikuojamų pastatų kategoriją (nuosavybės dokumentai, statinio techninės būklės įvertinimas, nuotraukos).
- Specialistas atliks pastato apžiūrą vietoje ir parengs išvadą.
- Gavus išvadą, ji registruojama Valstybinėje energetikos reguliavimo tarnyboje (VERT).
- Pažyma apie nesertifikuojamą pastatą paprastai išduodama per 5-10 darbo dienų.
Kokie dokumentai reikalingi parduodant pastatą be sertifikato?
Jei parduodate pastatą be energinio naudingumo sertifikato, turėtumėte turėti šiuos dokumentus:
- Pažymą apie nesertifikuojamą pastatą arba dokumentą, patvirtinantį, kad pastatas patenka į išimčių kategoriją.
- Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų bylą.
- Nuosavybės teisę patvirtinančius dokumentus.
- Valstybinės žemės nuomos sutartį, jei žemė po pastatu yra valstybinė.
- Pažymą apie atsiskaitymą už komunalines paslaugas, jei pastatas buvo naudojamas.
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)
Ar notaras priims dokumentus be energinio naudingumo sertifikato? Taip, jei pateiksite pažymą apie nesertifikuojamą pastatą arba įrodysite, kad pastatas patenka į išimčių kategoriją.
Ar galima parduoti dalį pastato be energinio naudingumo sertifikato? Parduodant pastato dalį (butą, patalpą), taikomi tie patys reikalavimai kaip ir visam pastatui, nebent konkreti dalis patenka į išimčių kategoriją.
Ar pirkėjas gali reikalauti energinio naudingumo sertifikato, net jei pastatas nepatenka į sertifikuojamų kategoriją? Pirkėjas turi teisę reikalauti visų įstatymų numatytų dokumentų, tačiau jei pastatas teisiškai nepatenka į sertifikuojamų pastatų kategoriją, sertifikato išduoti negalima.
Kas gresia už pastato pardavimą be privalomo energinio naudingumo sertifikato? Už šį pažeidimą gali būti taikoma administracinė atsakomybė – baudos nuo 150 iki 500 eurų fiziniams asmenims ir nuo 500 iki 1500 eurų juridiniams asmenims.
Kiek kainuoja išgauti pažymą apie nesertifikuojamą pastatą? Kaina svyruoja nuo 50 iki 150 eurų, priklausomai nuo pastato dydžio ir jo vietos.