Paveldėtas nekilnojamas turtas

nekilnojamas turtasNekilnojamą turtą galima nusipirkti, gauti jį dovanų ar paveldėti. Visos šios procedūros reikalauja nemažai teisinių žinių, jei vieną kažkurį procesą greitu laiku keičia kitas (nupirktą ar dovanotą nusprendžiama parduoti). Visa tai galima atlikti nevaržomam Lietuvos respublikos įstatymų, tačiau nepasikonsultavus su teisininkais ar nekilnojamo turto specialistais galima sulaukti visai nemenkos mokesčių naštos. Per trumpą laikotarpį parduodant įsigytą nekilnojamą turtą gali tekti sumokėti visai nemenką mokesčių sumą, tad šiuo atveju rekomenduotina neskubėti. O kaip elgtis su paveldėtu nekilnojamu turtu?

Paveldimas turtas yra turto savininkui mirus pagal įstatymą ar mirusiojo testamentą jo įpėdinio įgyjamas turtas. Tarp tokio paveldėjimo dažnai esama ir nekilnojamo turto, kurį sudaro žemė, jos dalis, įvairūs statiniai, butai daugiabučiuose namuose, įvairios patalpos ir kt. Viena yra paveldėti jį po mirties, kita – kai tai mirusysis palieka testamentu. Pavyzdžiui, jei miršta tėvas ir nepalieka testamento, gyvenamasis namas po jo mirties dalijamas lygiomis dalimis žmonai ir vaikams. Tačiau, jei testamente jis parašo, jog mirties dieną jam priklausanti nekilnojamo turto dalis lieka vaikams, į tą dalį jau nebepretenduoja jo sutuoktinė. Štai tokiais ir dar kitokiais atvejais po laidotuvių tarp artimiausių giminaičių neretai kyla ginčai, kuriuos kartais sudėtinga narplioti ir teisininkams bei notarams. Paveldėjus nekilnojamąjį turtą reikės nustatyti jo vertę. Jei per artimiausius 5 metus neplanuojamas jo pardavimas, galima pasitikėti ir Registrų centro nustatyta verte, kuri dažniausiai būna mažesnė nei reali rinkoje šio nekilnojamo turto vertė (dėl to bus ir mažesnis paveldimo turto mokestis).

Svarbu žinoti, jog paveldėjus turtą galite sumokėti mokesčius net kelis kartus: pirmąkart jį paveldėjus, antrą – jei sumanote jį parduoti. Lietuvos respublikoje priimtas įstatymas, pagal kurį galioja paveldimo turto mokestis (jis taip pat galioja, jei paveldimas nekilnojamas turtas). Pagal šį įstatymą 30 proc. paveldimo turto vertės yra neapmokestinama, o paveldimo turto apmokestinamoji vertė sudaro 70 proc. to turto vertės. Tačiau ir šiuo atveju yra išskirtinių sąlygų, pvz. artimiausiems giminaičiams šio mokesčio mokėti nereikia.

Paveldimo turto mokesčiu neapmokestinamas šis paveldimas turtas:

  • vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas turtas;
  • vaikų, įvaikių, tėvų, įtėvių, globėjų, rūpintojų, globotinių, rūpintinių, senelių, vaikaičių, brolių ir seserų paveldimas turtas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *