Kas yra patentas?

 patentai

Apie patentus daugiau ar mažiau tenka girdėti dar mokykloje. Tačiau kas tai yra greitai primirštame, o ir girdėdami viena ausimi ne visada gebame tinkamai suprasti. Visgi, niekada negali žinoti, kada ims ir prireiks žinoti apie patentus ir patentavimo procedūras daugiau. Tad pirmiausia reikia sau atsakyti, kas yra patentas.

Patentas yra lyg mainai tarp išradėjo ir visuomenės. Išradėjas dalijasi savo sukurtu išradimu, o visuomenė atsidėkoja jam suteikdama išskirtines komercines teises į produktą. Tos teisės tai galimybė tam tikrą laiko tarpą kontroliuoti išradimo panaudojimą ir gauti finansinės naudos net jei viskuo rūpinasi kiti asmenys ar įmonės (Jums sumokama už žinias).

Patentai buvo sukurti tam, kad skatintų išradėjus dalintis žiniomis, išradimais, nes anksčiau daug naudingos informacijos apie sukurtus daiktus (ypač vaistus ar pan.) išnykdavo kai tik to išradimo autorius mirdavo.

Patentuojami ne tik išradimai. Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras suteikia galimybę patentuoti ir prekių ar paslaugų ženklus, naudinguosius mokslus, netgi filmų pavadinimus. Tereikia užpildyti patento paraišką, pateikti būtinus dokumentus ar kitą informaciją ir laukti patentų biuro atsakymo. Neigiamą atsakymą galite gauti jei patentuojamas dalykas neatitinka patentabilumo kriterijų (nėra naujas, neakivaizdus ar pramonėje pritaikomas), taip pat jei jis pažeistų visuomenės interesus, moralės ar humaniškumo principus.

Įdomu ir naudinga žinoti tai, kad patentais nėra laikomi chirurginiai bei terapiniai gydymo bei ligų diagnozavimo būdai, augalų, gyvūnų veislės, mokslo teorijos, matematiniai metodai, žaidimai, kompiuterinės programinės įrangos, informacijos teikimo būdai ir pan.

Patentavimo procedūra nėra labai paprasta ir daugumai išradėjų trūksta žinių kaip tinkamai pildyti paraišką, kaip aprašyti savo kūrinį, kad būtų aišku ir nekiltų įvairių interpretacijų. Šioje vietoje į pagalbą skuba patentų konsultantai, kurie turi pakankamai patirties ir geba padėti išradėjams, nenorintiems skirti patentavimui daugiau laiko nei kūrimui. Netinkamos paraiškos gali būti atmestos, o jei ir bus patvirtintos – tikėtina, kad patentas neapsaugos išradėjo tinkamai, tai yra, susidursite su rizika, jog Jūsų išradimu bus pasinaudota Jums už tai neatsilyginant. Juk patentuojama dažniausiai tam, kad iš to gauti realios naudos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *